В IX-XII століттях більша частина території нинішньої України входила до складу Київської Русі. Термін «Україна» вживається спочатку в значенні «окраїна» – малися на увазі території, які межують зі степом, звідки татари робили набіги на слов’янське населення. Після розпаду Київської Русі почалося захоплення території майбутньої України сусідами, насамперед Литвою та Польщею. У 1654 році після повстання під проводом Богдана Хмельницького Лівобережна Україна возз’єдналася з Росією. До кінця XVIII століття (головним чином завдяки поділу Польщі) до Росії відходить і велика частина Правобережної України.
З моменту приєднання Лівобережної України до Росії тут починається освоєння корисних копалин, розвиток промисловості. На початку XX століття темпи промислового зростання були навіть вищими, ніж у Північній Америці та Західній Європі. Причини – нетривалий період кріпацтва, відсутність конкуренції, висока норма прибутку, що залучення іноземного капіталу.
У 1917-1918 р.р. в Україні встановлюється Радянська влада. В результаті радянсько-польської війни 1920 р. Західна Україна відійшла до Польщі та знову була приєднана в 1939 р. У 1940 р. до складу України увійшли Північна Буковина і частково Бессарабія. У 1941-1945 рр.. територія України зазнала німецької окупації. Вона була звільнена Радянською армією до початку 1945 року. У роки радянської влади в країні здійснювалася програма інтенсивної індустріалізації. У 1954 році Росія передала Україні Кримську область. У квітні 1986 року на Чорнобильській АЕС під Києвом сталася велика аварія, внаслідок якої постраждали багато районів України, Білорусі та Росії.
Після розпаду Радянського Союзу у серпні 1991 р. була проголошена незалежність країни.
Офіційна мова – українська.
Панівна релігія - християнство (православ’я, автокефальна греко-католицька церква).
Визначні пам’ятки. На території України збереглися сліди кількох культурно-історичних епох: первіснообщинного ладу (Кам’яна Могила, Запорізька область), кам’яні скульптури, скіфські кургани і городища, на півострові Крим залишилися руїни грецьких і генуезьких поселень. Давньоруська культура знайшла своє відображення в архітектурних пам’ятках Києва (Софійський собор, Золоті ворота та ін.) У Києві знаходяться 30 музеїв, у тому числі «Софійський музей» – архітектурно-історичний заповідник. У Харкові заслуговують на увагу музей природи, історичний і художній музеї. Архітектура Львова викликає асоціації з Віднем. Ужгород та Чернівці нагадують європейські міста середніх віків.