Україна – одна з найбагатших країн світу за запасами мінеральної сировини, однак, в структурі паливного балансу головну роль відіграє вугілля, а нафтові та газові ресурси бідні, що болісно позначається на розвитку економіки. Крім того, Україна багата металорудною сировиною. Металургійна промисловість є однією з головних галузей економіки країни. Також Україна експортує продовольчі продукти та сировину. Незважаючи на складності у відносинах, Росія є головним партнером країни в торгівлі серед країн СНД.
Україна — потенційно багата країна яка усвідомлює себе і сприймається ззовні як політична і економічна держава рівня Польщі і Туреччини. Серед колишніх республік СРСР Україна отримала в спадок один з кращих наборів вихідних ресурсів. Головне надбання країни — підприємливе, трудолюбиве і освічене населення, котре здатне виробляти буквально все — від продовольства до ракет. Народно-господарський комплекс країни включає такі види промисловості як важке машинобудування, чорна та кольорова металургія, суднобудування, виробництво автобусів, легкових та вантажних автомобілів, тракторів та іншої сільськогосподарської техніки, тепловозів, верстатів, турбін, авіаційних двигунів та літаків, обладнання для електростанцій, нафто-газової та хімічної промисловості тощо. Крім того, Україна є потужним виробником електроенергії.
В Україні налагоджено виробництво ракетоносіїв, супутників та обладнання для дослідження космосу. Україна є значним виробником військової техніки — танків, військово-транспортних літаків, зенітно-ракетних комплексів, оптичного обладнання.
Літаки типу «АН», ліхтеровози, крокуючі екскаватори, точні верстати, електрозварювальні прилади виготовляються за новітніми технологіями й відповідають найвищим світовим стандартам.
Україна — транзитна держава через яку проходить 5 з 10 міжнародних транспортних коридорів Європи. Розвинені всі сучасні види транспорту. — залізничний, автомобільний, річковий, морський, трубопровідний та повітряний. Головні морські порти: Одеса, Іллічівськ, Херсон, Ізмаїл, Маріуполь, Керч. Осн. водна артерія — Дніпро, судноплавні також Десна, Прип’ять, Дністер, Дунай. Летовища — в усіх обласних центрах, в багатьох з них і столиці Києві — міжнародні. Серед інших, діють нові авіакомпанії («Міжнародні Авіалінії України», «Кийавіа», «Аеросвіт» і інш.)
Сільське господарство. Сільськогосподарське виробництво України формує 16-22% національного доходу країни. У структурі сільського господарства виділяють дві основні області — рослинництво і тваринництво. Залежно від соціально-економічних умов і рівня розвитку сільського господарства співвідношення між цими областями в об’ємах його продукції змінюються. Так, останніми роками в структурі продукції сільського господарства переважає продукція рослинництва. Серед областей рослинництва найважливішим є зернове господарство. Зернове господарство формує продовольчий фонд і поставляє фуражне зерно тваринництву, створює резервні державні запаси зерна і дає продукцію на експорт.
У структурі виробництва зерна більше половини доводиться на озиму пшеницю. Близько 50% пшениці вирощується в степовій зоні, 40% — в лісостеповій зоні, 10% у поліссі. Посівна площа складає 4,1-5,2 млн га. Врожайність коливається від 1,5 до 2,2 тонн/га. Валовий збір — 6,0-11,4 млн тонн. На внутрішнє споживання витрачається 4,9-6,5 млн тонн ячменю. Експортується 1,0-5,1 млн тонн. Імпорт складає до 0,1 млн тонн. Перехідні запаси — 0,7-1,2 млн тонн.
На третьому місці по валовому збору перебуває кукурудза, на четвертому — жито. За об’ємами валового збору їм значно поступаються овес, просо, гречка, рис, зернобобові.
У лісостепу склався найважливіший в Україні район виробництва цукрового буряка, який дає країні понад 40% цукру. Вирощуванню цукрового буряка сприяють помірна кількість опадів і чорноземні грунти. У північній і західній частинах України вирощується льон.
Енергетика. Україна має значні запаси кам’яного вугілля (Донецький і Волинський басейни) і бурого вугілля (Дніпровський басейн); невеликі родовища нафти і природного газу розташовані в Прикарпатті і на північному сході республіки. Ці енергетичні ресурси використовуються на великих ТЕС, (Вуглегірська, Криворізька, Бурштинська, Змієвська, Курахівська і інш.). На Дніпрі побудований каскад ГЕС (Каховська, Дніпровська, Канівська, Київська і інш.). Понад 30 % електроенергії в Україні дають АЕС (Рівненська, Запорізька, Південно-Українська і інш.). Власні паливні ресурси забезпечують лише 58 % потреб України, інша їх імпортується (г.ч. з Росії і Туркменістану). У 2001 р. структура споживання електроенергії та палива: 135,8 млрд кВт·год. Вугілля та продукти його переробки — 64,2 млн т; природний газ — 65,8 млрд куб.м; нафта і газовий конденсат — 16,9 млн т.
Електроенергетика — базова галузь економіки України. Вона одна з найстарших у країні. Виробництво електроенергії ґрунтується на спалюванні вугілля, мазуту, природного газу, використанні атомної енергії, енергії рік. Україна має значні можливості для експорту електроенергії, проте використовує їх не повною мірою, оскільки експорт може здійснювати тільки через так званий «Бурштинський острів».
Металургія. У складі металургійного комплексу (металургійної промисловості, металургії) України – підприємства з видобутку і збагачення руд чорних і кольорових металів, нерудних матеріалів, з виробництва чавуну, сталі, прокату, труб сталевих, метизів, феросплавів, вогнетривів, коксу, з виробництва твердосплавної, вуглецевої, напівпровідникової продукції, з переробки ломів і відходів, виробництва ряду видів хімічної продукції, великий комплекс підприємств допоміжного призначення, а також науково-дослідні та проектні організації. Частка металургії у ВВП країни складає близько 38%, у промисловому виробництві − 27,3%, експорті – 34,2%. Частка металургії в податкових пла-тежах у всі рівні бюджетів становить 38%. Як споживач продукції та послуг суб’єктів природних монополій металургія використовує від загальнопромислового рівня 32% електроенергії, 25% природного газу, 10% нафти і нафтопродуктів, її частка у вантажних залізничних перевезеннях – 20%. Металургія у структурі промисловості України становить 35,1%, тоді як у структурі світової промисловості − 34,3%. В Україні існує значний науково-дослідний і конструкторський потенціал щодо металургійного виробництва – це наявність спеціалізованих наукових установ, як самостійних, так і інтегрованих у підприємства.
Криворіжсталь
У жовтні 2005 року державний пакет акцій ВАТ “Криворіжсталь” у розмірі 93,02% статутного фонду за 24 мілрд. 200 млн. грн. Придбала компанія Mittal Steel GMBH.
Гірничо-металургійний комбінат “Криворіжсталь” (Кривий Ріг, Дніпропитровська обл.) є найбільшим виробником сталевого прокату в Україні. Його частка ринку металопродукції доходить до 20%. Виробничі потужності виробництва повного циклу розраховані на щорічний випуск, який перевищує 6 млн. тон прокату, близько 7 млн. тон сталі і більше 7, 8 млн. тон чавуну. Mittal Steel є найбільшою світовою сталеливарною компаією. Має в наявності виробничу потужність в 14 країнах світу. Виробила в 2004 році 42,1 тон сталі. В компанії працює 179 тис. виробників. До складу Mittal Steel Germany GMBH входять 3 заводи – Mittal Steel Ruhrort, Mittal Steel Hamburg і Mittal Steel Hochfeld.